Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
VODA I ZDRAVLJE
Uticaj hrane na naš organizam
Hranom unosimo brojne hranljive materije koje su nam potrebne kako bi rasli, imali energiju, bili zdravi… Svaka vrsta hrane sadrži drugačije hranljive materije i ima drugačiji uticaj na naš organizam. Hranljive materije koje dobijamo hranom su: proteini (belančevine), ugljeni hidrati, masti, vitamini i minerali.
Kako se hraniti zdravo?
Glavni princip zdrave ishrane je ravnoteža, odnosno potrebno je da svaki dan unosimo namirnice iz svih grupa. Pa da vidimo kako pravilno da izaberemo namirnice iz pojedine grupe, kao i koju količinu da unesemo u toku dana. Koje su najbolje namernice iz svake grupe i koje nam hranljive materije one daju.
Voće – vitamini i minerali u bezbroj oblika i boja
Voće sadrži hranjive materije neophodne za zdravlje i održavanje funkcija našeg organizma. Zbog bogatstva korisnim materijama ima niz povoljnih učinaka na zdravlje – ko jede više voća i povrća kao sastavni deo raznovrsne i uravnotežene ishrane, ima smanjeni rizik od nekih hroničnih bolesti.
Zašto je hrana zdrava?
Piramida pravilne ishrane služi nam kao glavni pokazatelj koliko nešto treba jesti. Prihvatanje i usvajanje pravilnih prehrambenih navika počinje sa razumevanjem vrsta i svojstava namrinica, koje su deo naše svakodnevice.
Zašto nama treba hrana?
Treba da jedete hranu i pijete vodu svaki dan da biste održali svoje telo. Hrana vam daje energiju da rastete, igrate igre, budete zdravi i učite. Naravno, hrana pruža više od energije. Opskrbljuje građevinskim materijalima, poput proteina i minerala, oni su neophodni za mišiće, kosti i ostale delove tela.
Voda svuda oko nas
Molekuli vodi (H2O) su najrasprostranjeniji molekuli na Zemljinoj površini, bilo da se nalaze u tečnom ili čvrstom stanju, bilo da ih posmatramo kao sastojke naše atmosfere. Ali vode ima svuda, pa čak i u slobodnom svemiru.
Kakva sve voda postoji?
Izvorska, flaširana, voda sa česme, morska, zaleđena i vodena para su samo neke od vrsta vode. Kako bi shvatili razliku i uvideli zašto se voda toliko razlikuje moramo da saznamo kakve su im karakteristike.
Otkud voda na našoj planeti?
Na Zemlji ima oko 1.3 milijarde km3 vode. Masa vode u okenima na Zemlji je tek 2% od ukupne mase naše planete. To je toliko malo da bi moglo biti zanemarljivo, ali je za život na Zemlji to više nego dovoljno. Poreklo vode, kao i poreklo celokupnog života na našoj planeti i dalje je pod velom misterije.
Šta kada bi sva voda sa Zemlje nestala?
Naš život ne bi mogao ni da se zamisli bez vode. Kada gledamo Zemlju iz svemira, ono što je najupadljivije jeste VODA. Da li kao tečnost u okeanima ili ledena ostrva na polovima, ali voda čini 70% površine naše planete, to je voda ispod nas, a iznad na nebu vodena para formira oblake.
Ali šta bi se desilo kada bi sva voda sa Zemlje nestala: iscurila, isparila, otekla, isušila se... Jednostavno otišla?
Kako i zašto treba da peremo zube?
Kada god pozirate za fotografiju kažu vam: „Nasmešite se!" To znači, otvorite usta i pokažite zube. Zbog toga ćete na slici izgledati srećno. Što su zdraviji zubi, srećnije izgledaš. Zašto je to tako?